'Geleceğimizi parlak görüyorum'

Genç, güzel bir o kadar da başarılı bir Voleybolcu bugün konuğumuz... Özgenur Yurtdagülen

'Geleceğimizi 1976

İşte Türk voleybolunun yeni yıldızları arasında gösterilen, genç oyuncu Özgenur Yurtdagülen ile Editörümüz Can Doğan'ın yaptığı keyifli söyleşi;
 
Büyük hedefleri olan Vakıfbank kulübüne transfer oldun. Vakıfbank ile geçireceğin sezonla ilgili beklentilerin ve hedeflerin neler?
Kariyerimde şu ana kadar hedefi en yüksek olan takımdayım. Vakıfbank’ta oynamak benim için çok büyük bir gurur. Çünkü herkesin hayalinde olan bir kulübe geldim bu sene. Çok iyi antrenör kadrosuyla ve çok iyi oyuncularla antrenman yapıyoruz. 1,5 aylık kısa bir süreçte bile bireysel olarak kendimi geliştirdiğimin farkındayım. Takım olarak da her geçen gün gelişiyoruz. Büyük bir şans benim için, en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacağım.
 
Genç yaşına rağmen Galatasaray ve Vakıfbank gibi hedefi şampiyonluk olan takımlarda forma giydin. Sence bunun sebebi nedir? Bunu başarmak için neler yaptın? Bu durumun sana katkısı ne oldu?
Bunun sebebi çok çalışmayı seven bir sporcu olmam. Yeşilyurt gibi hedefi oyuncu yetiştirip, büyük kulüplere oyuncu göndermek ve onların oynadığı görmek olan bir kulüpte yetiştim. En başta Yeşilyurt’un bana çok büyük desteği var bu konuda. Çok çalışmayı sevdiğim için belki diğer antrenörler de bunu görmüştür ve ardından kariyerimde hem Galatasaray hem Vakıfbank forması giymeme etkisi olmuştur.
 
Vakıfbank, ülkemizde en üst seviyedeki kulüplerden biri. Senin yurtdışında oynamak gibi bir hedefin var mı? Bu konuda kendine güveniyor musun? Eğer hedefin varsa hangi ülkeleri tercih edersin?
Eskiden Türkiye Ligi bu kadar üst seviyede değilken, böyle bir hedefim vardı. İtalya Ligi, Polonya Ligi ve Rusya Ligi üst seviyedeydi. Hala çok iyi ligler, takımlar var ama Türkiye Ligi’ndeki oyuncular ve takımlar çok üst düzeydi olduğu için şu an böyle bir düşüncem yok.
 
Orta oyuncu pozisyonunda oynuyorsun. Eğer orta oyuncu olmasaydın hangi pozisyonda oynamak isterdin?
Çocukken hayalim pasör olmaktı. Boyum uzun olduğu için bir kere bile denetmediler. Orta oyuncu olmak çok zevkli, ben de şu an çok mutluyum.
 
2003’te Avrupa ikincisi olan kadroda Özlem Özçelik ve Çiğdem Can Rasna gibi önemli orta oyuncular vardı. Kendilerinden fikir alma şansın oldu mu? Türkiye’de ve Dünya’da kendine örnek aldığın oyuncular var mı?
Özlem Abla dışarıda da arayıp görüştüğüm bir insan. Eminim Çiğdem Abla da arasam kesinlikle beni reddedecek bir insan değil. İkisinin de bana destekleri var. Örnek aldığım oyuncular arasında kesinlikle Maja Poljak var. Aynı şekilde bu sene takım arkadaşım olan Milena Rasic de mükemmel bir karakter, sporcu ve insan aynı zamanda.
 
Amerika, Sırbistan, İtalya gibi ülkelerle kıyasladığımız yurtdışında oynayan çok az Türk voleybolcumuz var. Ancak bu ülkelerle milli takımlar seviyesinde başa baş mücadele edebiliyoruz. Sence bunun sebebi ne olabilir?
Türk oyuncuların kendi takımlarında oynama şansı bulabilmesi en büyük sebeplerden biri. A Milli Takım’da yer alan oyuncuların hepsi kendi takımlarında da forma şansı bulan oyuncular. Çok iyi antrenmanlar da yaptığımız için onlar gibi yurtdışına gitmemize gerek kalmıyor.
 
Türk Milli Takımı’nda bir jenerasyonun sonuna gelindi ve yeni bir jenerasyon ile yapılanma dönemi başladı. Milli Takım hakkında neler düşünüyorsun?
Geçen sene zor bir seneydi. Olumlu ve olumsuz eleştiriler oldu. Jenerasyon birden değişince insanlar hayal kırıklığına uğramış olabilir. Ancak geleceğimizi parlak görüyorum. En başta antrenörümüz Ferhat Akbaş da genç bir isim. Çok istekli ve başarıya aç bir antrenör. Bu özellikleri bizi geliştirmeye yönelik hareketlerine de yansıyor. Aynı şekilde oyuncular da gelişmek, daha iyi yerlere gelebilmek ve ilk 6’ya yerleşmek için ellerinden gelen yapıyorlar.
 
2012 Londra Olimpiyat kadrosunda bulunmamıştın. Olimpiyatlarda oynamak senin hayallerin ve hedeflerin arasında mı? Sence bu jenerasyon Olimpiyatlara gitmeyi başarabilir mi?
Tabi ki hedeflerim ve hayallerim arasında Olimpiyatlarda oynamak var. Şu anki jenerasyon bunu başarabilecek düzeyde. Ben 2012 Olimpiyat kadrosunda yoktum fakat olimpiyat elemelerinde antrenmanlara çıktım ve maçları tribünden izledim. 3 aylık bir emek de olsa orada o duyguyu yaşamak çok güzeldi. Kendi yaş grubumla bu başarıyı elde etmek çok isterim. Umarım Olimpiyatlara gitmeyi başarabiliriz.
 
Yeşilyurt gibi altyapısı çok kuvvetli bir kulüpte yetiştin. Sence altyapıdaki Türk antrenörler, oyuncuları teknik ve fiziksel anlamda ne kadar geliştirip, A Takıma hazır hale gönderebiliyor?
Yeşilyurt Kulübü’nde yetiştiğim için orası hakkında konuşabilirim. Çok fazla altyapıda kalmadan A Takım’a yükseldim. Küçük takıma girdikten sonra ‘Al kızım bu top. Buna böyle vuracaksın’ diyip beni A Takım’a çıkarttılar. Bu yüzden daha çok A Takım’da pişmiş gibi oldum. Yeşilyurt gibi ligde ilk 4 hedefi olmayan kulüplerde bu durum böyle işliyor. Bazı şeyleri takımda ablalarından öğreniyorsun. Yine altyapıda antrenörlerden öğrendiğin teknik bilgiler var ama A Takım’da öğrendiklerin daha önemli hale geliyor.
 
Vakıfbank’ın yeni “Voleybol Sarayı” açılıyor. Gidip görme şansı buldun mu?
Gidemedim ama giden arkadaşlarımdan gelen videolardan biliyorum. Görkemli bir salon olacak. Orada oynamak çok heyecan verici olacak. Aynı şekilde salonların hiçbirinde sauna, buz banyosu gibi imkanlar yok. Ama yeni açılan salonumuzda bunlar olacak. Bu yüzden avantajlıyız.
 
Yeni salonunuzun açılmasıyla birlikte İstanbul’daki takımların kendi salonları olmuş olacak. Bu durum İstanbul takımlarını ve voleybolu nasıl etkileyecek?
Her takımın kendi salonunun olmasını özellikle antrenman açısından çok güzel ve rahat bir durum olduğunu düşünüyorum. Burhan Felek’te antrenmandan sonra başka bir takımın da idmanı varsa antrenman saati dolunca salondan çıkmak zorunda kalıyoruz. Kendi salonumuz olduğu zaman daha iyi bir şekilde çalışabiliriz. Antrenman yaptığın salonda maça çıkmak çok büyük bir avantaj olacaktır. Aynı şekilde taraftarlar açısından da daha sağlıklı bir durum olduğu kesin.
 
Ekim ayının ortasında Filipinler’de düzenlenecek Dünya Kulüpler Şampiyonası hakkındaki beklentilerin, hedeflerin nelerdir?
İlk kez katılacağım için çok büyük bir heyecan duyuyorum. İyi çalışıyoruz. Emeklerimizin karşılığını alacağımızı düşünüyoruz. Filipinler’den şampiyonlukla veya madalya ile döneceğimize inanıyorum.
 
Eczacıbaşı ve Fenerbahçe, Türkiye Ligi, Türkiye Kupası ve Şampiyonlar Ligi’ndeki en önemli rakipleriniz. Onlar hakkında neler düşünüyorsun?
İyi transferler yapıp, iyi takımlar kurdular. İki takıma da saygı duyuyorum. Daha iyi olan kazansın tabi ama umarım kazanan taraf biz oluruz.
 
Oyununda en iyi ve en kötü yaptığınızı düşündüğünüz şey nedir?
En iyi yaptığım şeyin atak olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda kendime yakıştırıyorum. Defans ise en kötü yaptığım şey olabilir.
 
Takımda ve takım dışında en iyi anlaştığın isimler kimler?
Takım içinde Türk oyuncuların hepsiyle Milli Takımdan dolayı tanıştığım için hepsiyle aram iyi. Özellikle tatil arkadaşım Gizem Örge ile çok iyi anlaşıyorum. Çanakkale Belediyespor’da oynayan Ceren Kestirengöz ile de zaman geçiriyorum.
 
Alışveriş bayanlar için vazgeçilmez bir tutkudur. En çok hangi mağazalardan alışveriş yapıyorsun?
Artık yapmıyorum. Yaptığım zamanlarda herhangi bir marka takıntım yok. Kendime neyi yakıştırırsam onu alıyorum ve giyiyorum.
 
En sevdiğin kadın ve erkek parfüm markaları nedir?
Kendim Chloe’nin SeeBy parfümünü kullanıyorum. Karşı cinste de Invictus’u çok beğeniyorum. Hatta kardeşime de kullandırtıyorum.
 
Sporcu olmanın getirdiği bir zorluk da aileden ayrı yaşamak. Bu sebeple yemek yapmayı ister istemez öğreniyorsunuz. Yemekten veya yapmaktan en çok keyif aldığın yemek hangisi?
Aslında yemek yapmayı bilmiyorum. Geçen sene Burcu Abla’nın bana yemek yapmayı öğretme gibi bir çabası olmuştu. Sağlık beslenmeye başladığımız için artık salata, tavuk, somon gibi yiyeceklerle besleniyoruz. En çok sevdiğim yemek ise en yakın arkadaşımın yaptığı portakallı somon.
 
Maçlardan ve antrenmanlardan kalan süreni nasıl geçirmekten hoşlanırsın?
Evde sakin ve kendi kendime kalmaktan hoşlanmıyorum. Mutlaka sosyal olmam lazım. Arkadaşlarımla buluşup dışarıda zaman geçirmeye çalışıyorum.
 
Sezon bittikten sonra Milli Takım döneminin dışındaki zamanda tatil dönemini nasıl geçiriyorsun?
Bu yaz haricinde Milli Takım’dan pek fazla zaman kalmıyordu. Bu yaz Gizem(Örge) ile birlikte Amerika’da çok güzel bir tatil geçirdim.
 
Yaz tatilinde Amerika’ya gittin. Amerika’da plaj voleybolu izleme fırsatı buldun mu? İzlediysen ülkemizde oynanan plaj voleyboluyla farkları neler? Kariyerinin herhangi bir döneminde oynamayı düşünür müsün?
Maalesef izleyemedim ama profesyonel olarak plaj voleybolu oynayan arkadaşlarımız vardı. Sadece profesyonel açıdan değil, sahile indiğiniz en az 10-15 tane plaj voleybolu sahası görüyorsunuz. Bu bile insanları teşvik etmek için müthiş bir şey bana göre. Bu açıdan çok öndeler. Kariyerimin herhangi bir döneminde plaj voleybolu oynamayı düşünmüyorum.
 
Arkadaşların tarafından verilen bir lakabın var mı?
Lakap olarak değil ama “Özi” diye sesleniyorlar.
 
Taraftarla göndermek istediğin bir mesajın var mı?
Vakıfbank’ın her zaman maçlara gelip bizleri destekleyen bir taraftar grubu var. Bu sene de aynı şekilde desteklerini sürdüreceklerinden eminim. Onları yeni salonumuzda her maçımıza bekliyoruz.
 

CAN DOĞAN
VOLEYBOL EXTRA
 
 
 
 
 

Gizlilik Politikası
© Copyright 2007-2016 voleybolextra.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları voleybolextra.com’a aittir. voleybolextra.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar voleybolextra.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.


İlgili Galeri
Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.